HP01S1500WI
DigiKey Part Number
3388-HP01S1500WI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HP01S1500WI
Description
AC/DC CONVERTER 15V 990MW
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 66mA 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Manufacturer
Zettler Magnetics
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Series
Efficiency
75%
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
4-DIP Module
Type
Enclosed
Size / Dimension
1.33" L x 0.87" W x 0.59" H (33.7mm x 22.2mm x 15.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CB, CE, cURus, TUV, UL
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC
Standard Number
Voltage - Output 1
15V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
66mA
Load Regulation
±0.5%
Power (Watts)
990 mW