SMD1210B110TF/12
DigiKey Part Number
13-SMD1210B110TF/12TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMD1210B110TF/12CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMD1210B110TF/12DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMD1210B110TF/12
Description
PTC RESET FUSE 12V 1.1A 1210
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 12V 1.1 A Ih Surface Mount 1210 (3225 Metric), Concave
Category
Time to Trip
300 ms
Manufacturer
YAGEO
Resistance - Initial (Ri) (Min)
50 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
210 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
1210 (3225 Metric), Concave
Voltage - Max
12V
Size / Dimension
0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.1 A
Thickness (Max)
0.049" (1.25mm)
Current - Trip (It)
2.2 A
Approval Agency
cUL, TUV, UL
Current - Max
100 A