PE2512FKE7W0R01Z | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PE2512FKE7W0R01Z |
Description | RES 0.01 OHM 1% 2W 2512 |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 mOhms ±1% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Current Sense Metal Foil |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PE2512FKE7W0R01Z Models |
Category | Features Current Sense |
Mfr | Temperature Coefficient ±50ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 170°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 2512 (6332 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.254" L x 0.128" W (6.45mm x 3.25mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm) |