PE1206FKM470R005Z | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PE1206FKM470R005Z |
Description | RES 0.005 OHM 1% 1W 1206 |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 5 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Metal Foil |
Datasheet | Datasheet |
Category | Features Current Sense |
Mfr | Temperature Coefficient ±75ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 170°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 1206 (3216 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.033" (0.85mm) |