PE0612FKF070R2L | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PE0612FKF070R2L |
Description | RES 0.2 OHM 1% 1W 1206 WIDE |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 200 mOhms ±1% 1W Chip Resistor Wide 1206 (3216 Metric), 0612 Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Element |
Datasheet | Datasheet |
Category | Features Automotive AEC-Q200, Current Sense |
Mfr | Temperature Coefficient ±100ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case Wide 1206 (3216 Metric), 0612 |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.030" (0.75mm) |