CC1206KKX7RCBB103
DigiKey Part Number
311-1500-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-1500-1-ND - Cut Tape (CT)
311-1500-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC1206KKX7RCBB103
Description
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
CC1206KKX7RCBB103 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Voltage
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)