CC0603KRX7R7BB104
DigiKey Part Number
311-1088-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-1088-1-ND - Cut Tape (CT)
311-1088-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0603KRX7R7BB104
Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CC0603KRX7R7BB104 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)