CC0201MRX5R4BB105
DigiKey Part Number
311-3472-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-3472-1-ND - Cut Tape (CT)
311-3472-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0201MRX5R4BB105
Description
CAP CER 1UF 4V X5R 0201
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±20% 4V Ceramic Capacitor X5R 0201 (0603 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CC0201MRX5R4BB105 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.014" (0.35mm)