AC0402JR-07100RL
DigiKey Part Number
YAG3516TR-ND - Tape & Reel (TR)
YAG3516CT-ND - Cut Tape (CT)
YAG3516DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0402JR-07100RL
Description
RES SMD 100 OHM 5% 1/16W 0402
Detailed Description
100 Ohms ±5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
AC0402JR-07100RL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)