QSB30024S12
DigiKey Part Number
1470-4156-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QSB30024S12
Description
DC DC CONVERTER 12V 300W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 25A 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QSB30024S12 Models
Category
Power (Watts)
300 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
90%
Voltage - Input (Min)
9V
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.52" H (61.0mm x 57.9mm x 13.2mm)
Current - Output (Max)
25A