EPL225PS15
DigiKey Part Number
1470-3017-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EPL225PS15
Description
AC/DC CONVERTER 15V 150W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
EPL225PS15 Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
93%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.26" H (101.6mm x 50.8mm x 32.3mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
15V
Standard Number
Current - Output 1
10 A