SH18B682K101CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 6.338
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
6800 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
SH18B682K101CT
DigiKey Part Number
1292-SH18B682K101CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SH18B682K101CT
Description
CAP CER 6800PF 100V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Soft Termination
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)