1210X107M6R3CT
DigiKey Part Number
1292-1210X107M6R3CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
1292-1210X107M6R3CT-ND - Cut Tape (CT)
1292-1210X107M6R3CTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1210X107M6R3CT
Description
CAP CER 100UF 6.3V X5R 1210
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 1210 (3225 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1210X107M6R3CT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.110" (2.80mm)