VTS-1-2Q2PPM-12SNN-8
DigiKey Part Number
28-VTS-1-2Q2PPM-12SNN-8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VTS-1-2Q2PPM-12SNN-8
Description
TOGGLE SWITCH 12MM MOUNT HOLE BA
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Toggle Switch SPST Panel Mount
Category
Actuator Type
Standard Round
Mfr
Actuator Length
16.30mm
Series
Illumination
Non-Illuminated
Packaging
Bag
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
Circular - 12.20mm Dia
Mounting Type
Panel Mount
Bushing Thread
15/32-32
Circuit
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Switch Function
Operating Temperature
0°C ~ 65°C
Current Rating (Amps)
20A (AC)
Electrical Life
10,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V