PT-TH14-0540-RK
DigiKey Part Number
28-PT-TH14-0540-RK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT-TH14-0540-RK
Description
PIEZO TRANSDUCER TH 14MM 5V 4.0K
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Transducer, Externally Driven Piezo 5 V 2mA 4kHz 80dB @ 5V, 10cm Through Hole PC Pins
Category
Operating Mode
Single Tone
Manufacturer
Visual Communications Company - VCC
Sound Pressure Level (SPL)
80dB @ 5V, 10cm
Series
Current - Supply
2mA
Packaging
Box
Port Location
Top
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 100°C
Driver Circuitry
Transducer, Externally Driven
Ratings
Medical
Input Type
Zero-Peak Signal
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
5 V
Termination
PC Pins
Voltage Range
30V
Size / Dimension
0.551" Dia (14.00mm)
Frequency
4kHz
Height - Seated (Max)
0.295" (7.50mm)