PT-PM24-0538-RK
DigiKey Part Number
28-PT-PM24-0538-RK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT-PM24-0538-RK
Description
PIEZO TRANSDUCER PM 24MM 5V 3.8K
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Transducer, Externally Driven Piezo 5 V 5mA 3.8kHz 90dB @ 5V, 10cm Panel Mount, Flange Wire Leads
Category
Operating Mode
Single Tone
Manufacturer
Visual Communications Company - VCC
Sound Pressure Level (SPL)
90dB @ 5V, 10cm
Series
Current - Supply
5mA
Packaging
Box
Port Location
Top
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Driver Circuitry
Transducer, Externally Driven
Ratings
Medical
Input Type
Zero-Peak Signal
Mounting Type
Panel Mount, Flange
Voltage - Rated
5 V
Termination
Wire Leads
Voltage Range
30V
Size / Dimension
0.945" Dia (24.00mm)
Frequency
3.8kHz
Height - Seated (Max)
0.205" (5.20mm)