PI-PM30-1225-RK
DigiKey Part Number
28-PI-PM30-1225-RK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PI-PM30-1225-RK
Description
PIEZO IND PM 30MM 12V 2.5KHZ RD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Indicator, Internally Driven Piezo 12 V 8mA 2.5kHz 90dB @ 12V, 30cm Panel Mount, Flange Wire Leads
Category
Operating Mode
Single Tone
Manufacturer
Visual Communications Company - VCC
Sound Pressure Level (SPL)
90dB @ 12V, 30cm
Series
Current - Supply
8mA
Packaging
Box
Port Location
Top
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Driver Circuitry
Indicator, Internally Driven
Ratings
Medical
Input Type
DC
Mounting Type
Panel Mount, Flange
Voltage - Rated
12 V
Termination
Wire Leads
Voltage Range
3 ~ 28V
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Frequency
2.5kHz
Height - Seated (Max)
0.638" (16.20mm)