T55T107M004C0070 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | T55T107M004C0070 |
Description | CAP TANT POLY 100UF 4V 1411 |
Manufacturer Standard Lead Time | 45 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 4 V 1411 (3528 Metric) 70mOhm @ 100kHz |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | T55T107M004C0070 Models |
Category | ESR (Equivalent Series Resistance) 70mOhm @ 100kHz |
Manufacturer Vishay Sprague | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Series | Mounting Type Surface Mount |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 1411 (3528 Metric) |
Part Status Active | Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) |
Capacitance 100 µF | Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm) |
Tolerance ±20% | Manufacturer Size Code T |
Voltage - Rated 4 V | Features General Purpose |