T55D337M6R3C0025
DigiKey Part Number
718-2102-2-ND - Tape & Reel (TR)
718-2102-1-ND - Cut Tape (CT)
718-2102-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T55D337M6R3C0025
Description
CAP TANT POLY 330UF 6.3V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
53 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 2917 (7343 Metric) 25mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T55D337M6R3C0025 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Vishay Sprague
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
330 µF
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
6.3 V