T55B157M6R3C0035
DigiKey Part Number
718-2028-2-ND - Tape & Reel (TR)
718-2028-1-ND - Cut Tape (CT)
718-2028-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T55B157M6R3C0035
Description
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 1411
Detailed Description
150 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 1411 (3528 Metric) 35mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T55B157M6R3C0035 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
35mOhm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
150 µF
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V