VS-65PQ015-N3
DigiKey Part Number
112-VS-65PQ015-N3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-65PQ015-N3
Description
DIODE SCHOTTKY 15V 65A TO247AC
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 15 V 65A Through Hole TO-247AC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VS-65PQ015-N3 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
18 mA @ 15 V
Packaging
Tube
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-247AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
15 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Current - Average Rectified (Io)
65A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
500 mV @ 65 A