GSD2004WS-HE3_A-08 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
Image for GSD2004WS-HE3_A-08 is not available
GSD2004WS-HE3_A-08
DigiKey Part Number
112-GSD2004WS-HE3_A-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GSD2004WS-HE3_A-08
Description
DIODE STANDARD 240V 225MA SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 240 V 250mA Surface Mount SOD-323
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 240 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
5pF @ 0V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
240 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
250mA
Supplier Device Package
SOD-323
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 100 mA
Operating Temperature - Junction
150°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)