Image for BZG05C56-M3-08 is not available
BZG05C56-M3-08
DigiKey Part Number
BZG05C56-M3-08GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZG05C56-M3-08GICT-ND - Cut Tape (CT)
BZG05C56-M3-08GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZG05C56-M3-08
Description
DIODE ZENER 56V 1.25W DO214AC
Detailed Description
Zener Diode 56 V 1.25 W ±7.14% Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Impedance (Max) (Zzt)
120 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 43 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature
150°C (TJ)
Tolerance
±7.14%
Power - Max
1.25 W