BAV70-E3-18
DigiKey Part Number
BAV70-E3-18GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BAV70-E3-18GICT-ND - Cut Tape (CT)
BAV70-E3-18GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAV70-E3-18
Description
DIODE ARRAY GP 70V 125MA SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 70 V 125mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 50 mA
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Series
Reverse Recovery Time (trr)
6 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
2.5 µA @ 70 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Standard
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
70 V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
125mA (DC)