SGTPL2516T02805P
DigiKey Part Number
541-SGTPL2516T02805P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SGTPL2516T02805P
Description
SPACE GRADE XFMR 28V:5V 150W PRO
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Forward, Push-Pull Converters For For DC/DC Converters SMPS Transformer 1250V Isolation 200kHz Through Hole
Category
Frequency
200kHz
Manufacturer
Vishay Dale
Operating Temperature
-55°C ~ 130°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tray
Size / Dimension
1.170" L x 1.060" W (29.72mm x 26.92mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.850" (21.59mm)
Type
For DC/DC Converters
Footprint
0.984" L x 0.906" W (25.00mm x 23.00mm)
Applications
Forward, Push-Pull Converters
Style
Planar
Voltage - Primary
18 ~ 36V
Base Product Number
Voltage - Isolation
1250V