RCS0805470RJNEA
DigiKey Part Number
541-2863-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-2863-1-ND - Cut Tape (CT)
541-2863-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCS0805470RJNEA
Description
RES 470 OHM 5% 3/4W 0805
Detailed Description
470 Ohms ±5% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
RCS0805470RJNEA Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)