MAL215099001E3
DigiKey Part Number
4396PHTR-ND - Tape & Reel (TR)
4396PHCT-ND - Cut Tape (CT)
4396PHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL215099001E3
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2500 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAL215099001E3 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
630 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
150 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Lifetime @ Temp.
2500 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C