K474K20X0UF63H5H
DigiKey Part Number
56-K474K20X0UF63H5H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K474K20X0UF63H5H
Description
CAP CER 0.47UF 50V X0U RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X0U Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Capacitance
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.299" (7.60mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)