BFC237035103 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 56-BFC237035103CT-ND - Cut Tape (CT) 56-BFC237035103TB-ND - Tape & Box (TB) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BFC237035103 |
Description | CAP FILM 10000PF 10% 250VDC RAD |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10000 pF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial |
Datasheet | Datasheet |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Mfr | Mounting Type Through Hole |
Series | Package / Case |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Size / Dimension 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm) |
Part Status Active | Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm) |
Capacitance | Termination PC Pins |
Tolerance ±10% | Lead Spacing 0.200" (5.08mm) |
Voltage Rating - AC 160V | Applications Automotive |
Voltage Rating - DC 250V | Ratings AEC-Q200 |