BFC233920104
DigiKey Part Number
BC2587-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC233920104
Description
CAP FILM 0.1UF 20% 630VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BFC233920104 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Size / Dimension
0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
310V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V