BTA24-800CRG
DigiKey Part Number
4518-BTA24-800CRG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTA24-800CRG
Description
TRIAC 800V 24A TO220
Detailed Description
TRIAC Standard 800 V 24 A Through Hole TO-220A
Category
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
240A @ 50Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50 mA
Current - Hold (Ih) (Max)
80 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Off State
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
24 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V