9B-16.000MAAJ-B is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
QST
In Stock: 1.080
Datasheet
16 MHz ±30ppm Crystal 18pF 30 Ohms HC-49/US
9B-16.000MAAJ-B
DigiKey Part Number
887-1019-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9B-16.000MAAJ-B
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 18PF TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
30 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
16 MHz
Supplier Device Package
HC-49S
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.453" L x 0.197" W (11.50mm x 5.00mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.145" (3.68mm)