TPP 180-124A-M
DigiKey Part Number
1951-TPP180-124A-M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPP 180-124A-M
Description
AC/DC CONVERTER 24V 150W
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC, 100 ~ 240 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPP 180-124A-M Models
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
94%
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.00" L x 2.00" W x 1.24" H (76.2mm x 50.8mm x 31.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 100 ~ 240 VAC, 120 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB, CE, cURus, EAC, UKCA
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
60601-1; 62368-1
Current - Output 1
7.5 A