THL 40-4813WI
DigiKey Part Number
1951-THL40-4813WI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THL 40-4813WI
Description
40W DC/DC CONVERTER IN 1X1" META
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 2.7A 18V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
THL 40-4813WI Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Efficiency
93%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.45" H (25.4mm x 25.4mm x 11.4mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Approval Agency
CB, cURus
Current - Output (Max)
2.7A
Standard Number
Power (Watts)
40 W