THL 40-2413WI
DigiKey Part Number
1951-THL40-2413WI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THL 40-2413WI
Description
40W DC/DC CONVERTER IN 1X1" META
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 2.7A 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
THL 40-2413WI Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
92%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.45" H (25.4mm x 25.4mm x 11.4mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Approval Agency
CB, cURus
Current - Output (Max)
2.7A
Standard Number
Power (Watts)
40 W