TEN 40-2425WIR
DigiKey Part Number
1951-1565-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TEN 40-2425WIR
Description
DC DC CONVERTER +/-24V 40W
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 24V -24V 833mA, 833mA 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
TEN 40-2425WIR Models
Category
Power (Watts)
40 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Railway
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency
91%
Number of Outputs
2
Voltage - Input (Min)
9V
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Supplier Device Package
Module
Voltage - Output 2
-24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
833mA, 833mA