TEN 20-4822WIN
DigiKey Part Number
1951-1539-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TEN 20-4822WIN
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 835mA, 835mA 18V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TEN 20-4822WIN Models
Category
Current - Output (Max)
835mA, 835mA
Mfr
Power (Watts)
20 W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Number of Outputs
2
Efficiency
88%
Voltage - Input (Min)
18V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
75V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Output 1
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)