UA78M33CDCYR
DigiKey Part Number
296-13424-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-13424-1-ND - Cut Tape (CT)
296-13424-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UA78M33CDCYR
Description
IC REG LIN 3.3V 500MA SOT-223-4
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA SOT-223-4
EDA/CAD Models
UA78M33CDCYR Models
Category
Voltage Dropout (Max)
2V @ 350mA
PSRR
80dB (120Hz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
25V
Supplier Device Package
SOT-223-4
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V