TL5001CP
DigiKey Part Number
296-10205-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TL5001CP
Description
IC REG CTRLR BUCK/BST/FLYBK 8DIP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
EDA/CAD Models
TL5001CP Models
Category
Frequency - Switching
20kHz ~ 500kHz
Duty Cycle (Max)
100%
Packaging
Tube
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package
8-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3.6V ~ 40V