SN74LVC2G32DCUR
DigiKey Part Number
296-13268-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-13268-1-ND - Cut Tape (CT)
296-13268-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SN74LVC2G32DCUR
Description
IC GATE OR 2CH 2-INP 8VSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
OR Gate IC 2 Channel 8-VSSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SN74LVC2G32DCUR Models
Category
Current - Output High, Low
32mA, 32mA
Mfr
Input Logic Level - Low
0.7V ~ 0.8V
Series
Input Logic Level - High
1.7V ~ 2V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Max Propagation Delay @ V, Max CL
3.2ns @ 5V, 50pF
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Logic Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Circuits
2
Supplier Device Package
8-VSSOP
Number of Inputs
2
Package / Case
8-VFSOP (0.091", 2.30mm Width)
Voltage - Supply
1.65V ~ 5.5V