SN74LVC2G14YZPR
DigiKey Part Number
296-18803-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-18803-1-ND - Cut Tape (CT)
296-18803-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SN74LVC2G14YZPR
Description
IC INVERT SCHMITT 2CH 2IN 6DSBGA
Detailed Description
Inverter IC 2 Channel Schmitt Trigger 6-DSBGA
EDA/CAD Models
SN74LVC2G14YZPR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Quiescent (Max)
10 µA
Mfr
Current - Output High, Low
32mA, 32mA
Series
Input Logic Level - Low
0.3V ~ 1.4V
Digi-Reel®
Input Logic Level - High
1.4V ~ 3.7V
Max Propagation Delay @ V, Max CL
4.7ns @ 5V, 50pF
Logic Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Number of Circuits
2
Mounting Type
Surface Mount
Number of Inputs
2
Supplier Device Package
6-DSBGA
Features
Schmitt Trigger
Package / Case
6-XFBGA, DSBGA
Voltage - Supply
1.65V ~ 5.5V