LM43602PWPR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LM43602PWPR |
Description | IC REG BUCK ADJ 2A 16HTSSOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 2A 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LM43602PWPR Models |
Category | Voltage - Input (Max) 36V |
Mfr | Voltage - Output (Min/Fixed) |
Series | Voltage - Output (Max) 28V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Output |
Part Status Active | Frequency - Switching 200kHz ~ 2.2MHz |
Function Step-Down | Synchronous Rectifier Yes |
Output Configuration Positive | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Topology | Mounting Type Surface Mount |
Output Type | Package / Case |
Number of Outputs 1 | Supplier Device Package 16-HTSSOP |
Voltage - Input (Min) 3.5V | Base Product Number |