ESD2CAN24DCKRQ1
DigiKey Part Number
296-ESD2CAN24DCKRQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-ESD2CAN24DCKRQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
296-ESD2CAN24DCKRQ1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESD2CAN24DCKRQ1
Description
TVS DIODE 24VWM 37VC SC703
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37V (Typ) Clamp 5.7A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SC-70-3
EDA/CAD Models
ESD2CAN24DCKRQ1 Models
Applications
CAN
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
3pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
2
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)
35.5V
Package / Case
SC-70, SOT-323
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
37V (Typ)
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.7A (8/20µs)
Base Product Number
Power - Peak Pulse
210W