XSAV11373L10EX
DigiKey Part Number
5452-XSAV11373L10EX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XSAV11373L10EX
Description
INDUCTIVE SENSOR 58VDC 200MA XS
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 0.394" (10mm) IP67 Cylinder, Threaded - M30
Category
Shielding
Unshielded
Manufacturer
Telemecanique Sensors
Material - Body
Nickel-Plated Brass
Series
Voltage - Supply
12V ~ 48V
Packaging
Box
Termination Style
Cable
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Sensor Type
Inductive
Ingress Protection
IP67
Sensing Distance
0.394" (10mm)