RN218-1.7-02-6M8
DigiKey Part Number
817-2306-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RN218-1.7-02-6M8
Description
CMC 6.8MH 1.7A 2LN TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 mH @ 10 kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 1.7A DCR 180mOhm (Typ)
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
180mOhm (Typ)
Manufacturer
TE Connectivity Schaffner
Voltage Rating - AC
300V
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Packaging
Tube
Approval Agency
ENEC, UR, VDE
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Filter Type
Power Line
Size / Dimension
0.709" L x 0.492" W (18.00mm x 12.50mm)
Number of Lines
2
Height (Max)
0.799" (20.30mm)
Inductance @ Frequency
6.8 mH @ 10 kHz
Package / Case
Vertical, 4 PC Pin
Current Rating (Max)
1.7A