R10-E1Z8-V350
DigiKey Part Number
PB2928-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R10-E1Z8-V350
Description
RELAY GEN PURPOSE 8PDT 2A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
54 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 8PDT (8 Form C) Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R10-E1Z8-V350 Models
Category
Coil Current
68.6 mA
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Coil Type
Non Latching
Series
Termination Style
Plug In
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
18 VDC
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 75°C
Mounting Type
Socketable
Contact Material
Silver (Ag)
Coil Voltage
24VDC
Approval Agency
CSA, UR
Contact Form
8PDT (8 Form C)
Relay Type
General Purpose
Contact Rating (Current)
2 A
Coil Resistance
350 Ohms
Switching Voltage
120VAC, 30VDC - Max
Base Product Number
Load - Max Switching
240VA, 60W