0026A0024-9X
DigiKey Part Number
A132339-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0026A0024-9X
Description
CABLE TWINAXIAL 26AWG FEET
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Twinaxial Cable 26 AWG Enter Number of Feet in Order Quantity 100 Ohms
Category
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Jacket Color
White
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Conductor Material
Copper Alloy, Silver Coated
Part Status
Active
Dielectric Material
Fluorinated Ethylene Propylene (FEP)
Cable Type
Twinaxial
Dielectric Diameter
0.047" (1.19mm)
Wire Gauge
26 AWG
Shield Material
Copper, Tinned
Conductor Strand
19 Strands / 38 AWG
Shield Coverage
90%
Jacket (Insulation) Material
VoP, Velocity of Propagation
73.0
Jacket (Insulation) Diameter
0.135" (3.43mm)
Spool Size
2500.0' (762.00m)
Shield Type
Braid
Base Product Number
Impedance
100 Ohms