MPZ1005S121CT000
DigiKey Part Number
445-2981-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-2981-1-ND - Cut Tape (CT)
445-2981-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPZ1005S121CT000
Description
FERRITE BEAD 120 OHM 0402 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0402 (1005 Metric) 1.2A 90mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPZ1005S121CT000 Models
Category
Current Rating (Max)
1.2A
Manufacturer
TDK
DC Resistance (DCR) (Max)
90mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.022" (0.55mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Impedance @ Frequency
120 Ohms @ 100 MHz