MMZ1608D121CTDH5
DigiKey Part Number
445-MMZ1608D121CTDH5TR-ND - Tape & Reel (TR)
445-MMZ1608D121CTDH5CT-ND - Cut Tape (CT)
445-MMZ1608D121CTDH5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMZ1608D121CTDH5
Description
FERRITE BEAD 120 OHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 400mA 300mOhm
Category
Current Rating (Max)
400mA
Manufacturer
TDK
DC Resistance (DCR) (Max)
300mOhm
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Filter Type
Signal Line
Mounting Type
Surface Mount
Number of Lines
1
Height (Max)
0.030" (0.75mm)
Impedance @ Frequency
120 Ohms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)