C3216X5R0G107M160AB
DigiKey Part Number
445-6009-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-6009-1-ND - Cut Tape (CT)
445-6009-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C3216X5R0G107M160AB
Description
CAP CER 100UF 4V X5R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF ±20% 4V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C3216X5R0G107M160AB Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Features
Low ESL
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)